A 2021-ES LA VUELTA KÖZVETÍTÉS HIVATALOS TÁMOGATÓJA

Túlfrissítés és dehidratáció

Túlfrissítés

Hosszútávú sportteljesítmények során az indokolatlan szenvedés legfőbb oka a túlfrissítés. Amit megeszünk vagy megiszunk az még nincs a szervezetünkben! Egyszerűen fogalmazva, igyekezzünk híg gyomortartalmat előidézni mert ami a gyomrunkba jut annak tovább kell haladnia a vékonybélbe a felszívódás helyére. Minél több dolgot próbálsz magadba tuszkolni annál kisebb az esélye annak, hogy az bejut a szervezetedbe. A legjobb frissítő a hipotóniás oldat mert az jut be leggyorsabban a szervezetbe.

<i:am> mineral + energy sportital-porunkból az ajánlásunknak (40g+500ml víz) megfelelően kevert frissítő, amellett, hogy magas az energia tartalma és az izzadás által elveszített ionokat is megfelelő arányban és mennyiségben pótolja, alacsony sűrűségű, hipotóniás ital, amely fenntartja a szervezetben az ionegyensúlyt és hatékonyan biztosítja az izomok folyamatos energiaellátását.

KUTATÁSOK

A kutatás tárgya: a sportitalok ozmolalitásának hatása a folyadékbevitelre és az immunoendokrin válaszokra a meleg körülmények közötti kerékpározás során.

Összefoglalva: a hipotóniás sportitalok a legjobb frissítők a sportolók számára a testmozgás során. Segíthetnek ellensúlyozni a folyadékveszteségeket és enyhíthetik az izmokban keletkező egyes gyulladásos reakciókat.

Sporttudományi kar, Waseda University, Tokorozawa 359-1192 (2013), Japan. katsu.suzu@waseda.jp

A kutatás tárgya: A folyadék felszívódása és a csúcsteljesítményre gyakorolt hatások a kereskedelemben kapható hipotóniás, izotóniás és hipertóniás sportitalok bevitele esetében.

Összefoglalva: a hipotoniás sportitallal történő frissítés esetén a leggyorsabb a folyadékfelszívódás.

School of Sport and Exercise, Massey University, Wellington, New Zealand.

Észrevétlen dehidratáció túlfrissítéssel

A 2002. évi Bostoni Maraton résztvevőivel végzett tanulmány szerint a futók tizenhárom százaléka hyponatrémiával fejezte be a versenyt. Hyponatrémiáról akkor beszélünk amikor a vérünkben (a sejten kívüli, azaz az extracelluláris folyadéktérben) a nátriumszint normál értéke 135-145 mmol/L alá esik.

A tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a hyponatremia legfőbb indikátora a súlygyarapodás a verseny során (túlhidratálás). Mit jelent ez? Túlhidratálja magát a versenyző, nem visz be elég sót, nátriumot, de sok vizet és sok olyan dolgot visz be, ami nem jut túl a gyomron (lásd fent), vagyis a külvilágon, tehát nem szívódik fel.

Lional Sanders profi triatlonista a hyponatremiáról:

„Évek óta félrediagnosztizáltuk a problémámat, amiről azt hittük, hogy szénhidráthiány. Több kiváló szakemberrel történt sok-sok konzultáció hozta el a felismerést, hogy nem a szénhidrát hiány okozza a problémámat, hanem a sóhiány. Ez egy biológiai korlátozás, amelyet semmilyen mértékű mentális erő le nem győzhet. Az izmaim egyszerűen megszűntek működni.”

3 héttel később gyönyörűen sikerült javítani a hibát. A szénhidrátbevitel szignifikáns csökkentésével és a sóbevitel nagymértékű fokozásával 1h 3 perccel jobb versenyt teljesítettem. Az izmaim egyszerűen újra működésbe léptek.”

A teljes beszélgetés itt meghallgatható.

Egy hazai példával is élni szeretnénk, amit egy kedves sporttársunk leveléből idézek:

„Úszás jól ment, kicsit megtoldottam a távot, de így is a mezőny első részében végeztem. Semmi különös, jól éreztem magam.
Vízből kiszállva egy koffeines gélt ettem.
Ezután 3 kört (3x30km-t) teljesítettem biciklin, minden körben
– kb. 0,5l ISO-t ittam
– 2 gélt és valami szilárdat ettem.
A 3. kör végére elfogyott az erő a lábaimból. Szinte remegtek a lábaim, amikor leszálltam a bicóról.”
Első pillantásra látszik, hogy a víz az életet adó víz hiányzik a „menüből” valamint, hogy az adott időtávra a felsorolt energiamennyiség borzasztóan sok.
Aranyszabály, hogy szilárd frissítőt beleértve a géleket is, nem kombinálunk izotóniás vagy hipotóniás itallal, csakis vizet fogyasztunk hozzájuk, és ugyanilyen fontos, hogy a hidratáció mindig és minden körülmények között előnyt élvez az energiapótlással szemben. Megfelelő hidratáció nem létezik sópótlás nélkül.
Vizet inni és pótolni a sót, a frissítés során mindig ez legyen a prioritás.
Örömteli sportolást, okos frissítést!

Bejegyzés megosztása:

Trendi bejegyzések

A legolvasottabbak

Esettanulmány-Triatlon frissítés

„Balatonmanen specialt csináltam, 8:34es idővel. Aki nem emlékszik – veszettül meleg volt. Bringa alatt kb 10 liter folyadékot ittam, futáson már semmit. Nutrend féle anticramp

Esettanulmány Mátra túra 50km

Eset/Kérdés „Üdvözletem, szeretnék kérdezni mert nem igazán tudom hová tenni, ami történt, nyilván elrontottam a frissítést, csak nem tudom, hogy hol. Leírnám az egész sztorit.

A varázslat neve frissítés 3. rész:

Az üzemanyagok A hosszú távú állóképességi versenyek teljesítése és a teljesítéshez kapcsolódó érzések, a szenvedés foka azon múlik, hogy fenn tudjuk-e tartani az aerob energiatermelő