Legutóbbi élő bejelentkezésünk során néhány nagyon fontos és ilyen-olyan formában visszatérő kérdésre válaszoltunk.
60g ch/óra ököl szabálynak tűnik, de ez mérettől független? 1l/h víznél én pl. többet szoktam inni, akkor ez azt jelentheti, hogy több sótablettát kellene bevennem?
Óránként 60 g szénhidrátnál többre egyetlen triatlonistának sincsen szüksége.
Rövid távon, amikor tényleg borzasztóan magas az intenzitás, és ezért fokozott a szénhidrát „égetés”, kitartanak a saját raktárak.
Hosszú távon az edzett sportolók, akik magas intenzitással teljesítik a távot, még a magas intenzitás mellett is elsősorban zsírt „égetnek”, mert az edzések során ehhez alkalmazkodott a szív-, és tüdőrendszerük, illetve az izmaik (megnövekedett mitokondrium szám). Így nekik is elegendő a max 60 g szénhidrát pótlás ahhoz, hogy életben tartsák a zsírégetést. Ráadásul esetükben a szénhidrát raktárak kapacitása is magas, így a tartalékaik is magasabbak. Egy edzett sportolónak 2 órás időintervallum alatt nem kell szénhidrátot bevinnie, hiszen a szénhidrát raktárai elegendő kapacitással rendelkeznek ahhoz, hogy a zsírégetéshez szükséges szénhidrátot rendelkezésre bocsássák.
A kevésbé edzett sportolóknak pedig az alacsonyabb intenzitás miatt nem szükséges 60 g-nál több szénhidrát, mert náluk is „csak” a zsírégető tűz életben tartásához kell a szénhidrát, ahhoz pedig még sok is a 60g óránként.
A nátrium-víz arányával kapcsolatos ökölszabály 100 mg Na 1 dl vízhez. Ebben az esetben maximalizáljuk mind a szénhidrátok, mind a víz felszívódását és hidratáció fenntartását. Természetesen figyelembe kell venni a szeletek, gélek és egyéb energiapótló frissítők Na-tartalmát is.
Az <i:am> frissítőket ajánlott más termékekkel együtt használni? (Itt az átlagos futókra gondolok, akik mindent használnak egyszerre.)
Oda kell figyelned az ozmolalitásra arra, hogy mit viszel be a szervezetedbe egy edzés vagy versenyzés során. Az <i:am> italporunkból az ajánlás szerinti adagolás szerint készített frissítő az összes fontos komponenst tartalmazza, a vizet, a sót és a szénhidrátokat is megfelelő mennyiségben és arányban, tehát mind az energiaellátást, mind pedig a tökéletes hidratációt biztosítja. Emellett már nem igazán szükséges más termék használata. Nagy melegben, amikor a hidratáció még fontosabb, akkor az italporból készült frissítő mellett még szükség lehet további víz és só bevitelére is. Kaptunk visszajelzéseket, hogy sportolók frissítés közben az <i:am> termékek mellé még energiaszeletet vagy zselét is használnak. Ez esetben – mivel a zselék és egyéb termékek is nagy mennyiségű szénhidrátot tartalmaznak – sok víz bevitelére lesz szükség, hogy a gyomortartalom megfelelően alacsony koncentrációjú maradjon. A sok folyadék egy idő után zavarni és gátolni fog az eredményes mozgásban.
Mit tegyen, aki azt érzi, hogy túlfrissítette magát?
A túlfrissítés elsősorban azt jelenti, hogy magas koncentrációjú a gyomorban az oldat. Vizet kell rá innunk akkor is, ha feszít az ember gyomra. Az egyetlen megoldás, ha hígítjuk a gyomortartalmat. Próbáljuk elkerülni a túlfrissítést, használd az Enduraid-et, melynek segítségével biztos, hogy megfelelő minőségű és koncentrációjú oldat kerül a gyomrodba. Alacsony koncentrációjú, de magas energiasűrűségű oldat kerüljön a gyomrodba, ha pedig már baj van akkor a koncentráció csökkentése a cél vízfogyasztás segítségével.
Örömteli sportolást, okos frissítést!