A sportitalok olyan készítmények, amelyek a hidratáció fenntartását és – legtöbbször – az energiát adó tápanyagok, elsősorban a szénhidrátok pótlását biztosítják sportolás közben és után.
A sportitalok típusai
Három fő típust különböztet meg a tudomány aszerint, hogy mennyi vizet (fluids), elektrolitot és szénhidrátot tartalmaznak ezek az italok: Izotóniás, Hypotóniás, Hypertóniás italok.
Izotóniás ital: hasonló koncentrációban tartalmaz sót és cukrot, mint ahogy az emberi szervezetben is megtalálható. A koncentráció a víz tömegének, vagy az oldat térfogatának és az oldott anyagok darabszámának viszonyszáma. Amennyiben ezt a viszonyszámot úgy adjuk meg, hogy 1 kg vízben (helyesen folyadékban, ami a frissítés esetén azonban mindig víz) hány darab molekula található, akkor OZMOLALITÁSRÓL beszélünk. Az emberi szervezet folyadéktereinek átlagos koncentrációja, azaz ozmolalitása 290 mOsm/kg. Ezt a koncentrációt tekintjük „izónak”.(a cukros kóla átlagos ozmolalitása 500 mOsm/kg!)
Hypotóniás ital: A frissítés legnagyobb kihívása az, hogy a nélkülözhetetlen elektrolitok mellett kis számú, de nagy tömegű, nagy energiasűrűségű molekulák, legfőképpen szénhidrátok kerüljenek a gyomorba mixelt oldatba, de az sem baj, sőt előny, ha már a kulacsba eleve ilyen oldat kerül! Leggyorsabban, leghatékonyabban a hipotóniás sportitalok jutnak a szervezetbe, amelyek ozmolalitása 180-200 mOsm/kg tehát az izotóniásnál alacsonyabb koncentrációjú ital.
Az <i:am>mineral+energy drink 200 mOsm/kg ozmolalitással rendelkező hypotóniás sportital.
A Hipertóniás ital vagyis az izotóniásnál magasabb koncentrációjú italokkal a probléma az, hogy ha sportolás közbeni frissítésre használják őket akkor azok felszívódásához a szervezetnek a saját maga általi hígításhoz vizet kell elvonnia magától, melyet a gyomorba irányít, tovább fokozva a dehidratáció mértékét sportolás közben. Az is komoly merénylet magad ellen, ha izó-italhoz bármit eszel, zselét, szeletet, vagy egyéb „hazait”, ugyanis ez a mix a gyomorban hipertóniás oldattá válik és addig az bizony a külvilágban marad, amíg a szervezeted nem fogja izó-itallá hígítani a saját maga dehidratálása által. Ez pedig azt jelenti, hogy az izzadás mellett még ezúton is sok-sok vizet juttatsz a gyomrodba, azaz a külvilágba jelentős mértékű dehidratációt okozva! Hipertóniás italok fogyasztása leginkább sporotlás előtt vagy után ajánlott amikor a fő cél a kalóriabevitel.
Két tudományos kutatás rövid leírása és összefoglalója:
Sporttudományi kar, Waseda University, Tokorozawa 359-1192 (2013), Japan. katsu.suzu@waseda.jp
A kutatás tárgya: a sportitalok ozmolalitásának hatása a folyadékbevitelre és az immunoendokrin válaszokra meleg körülmények közötti kerékpározás során.
Összefoglalva: a hipotoniás sportitalok a legjobb frissítők a sportolók számára a testmozgás során! Segíthetnek ellensúlyozni a folyadékveszteségeket és enyhíthetik az izmokban keletkező egyes gyulladásos reakciókat.
School of Sport and Exercise, Massey University, Wellington, New Zealand.
A kutatás tárgya: A folyadék felszívódása és a csúcsteljesítményre gyakorolt hatások a kereskedelemben kapható hipotóniás, izotóniás és hipertóniás sportitalok bevitele esetében.
Összefoglalva: a hipotoniás sportitallal történő frissítés esetén a leggyorsabb a folyadék felszívódás.