Vajon tényleg mindezek megvalósíthatók a mágikus autofágiával? Mi is az autofágia, amelynek kutatásáért a japán sejtbiológus, egyetemi tanár Yoshinori Ohsumi 2016. évben orvosi Nobel-díjat kapott. A 2000-es években ő volt az egyetlen, aki a díjat egyedüliként és nem valakivel, valakikkel megosztva kapta, annak ellenére, hogy nagyon sokan kutatják az emberi szervezetnek ezt a titokzatos mágikus folyamatát, köztük kiváló magyar szakemberek is két kutatócsoportban az ELTE természettudományi tanszékén.
Mi is az autofágia, és miért érdemelt Nobel-díjat Yoshinori professzor a folyamat kutatásáért. A szó görög eredetű szóösszetétel. Az auto „ön”-t, míg a fágia „evés”-t jelent, ha a két magyar szót egymás mellé illesztjük, világossá is válik az autofágia jelentése: önevés, vagy még kifejezőbben önemesztés. Nem biztos, hogy ez így túl bizalomgerjesztően hangzik, de ha egy kicsit jobban megismerjük a jelenséget, az élet, az élettan egyújabb csodáját fedezhetjük fel, ami, ha nem is garantálja a címben felsorolt vágyak megvalósulását, de valóban segít az egészségmegőrzésben, betegségek elkerülésében, az öregedési folyamatok lassításában, az ideális testsúly elérésében, a regeneráció elősegítésében és felgyorsításában, ez által a sportteljesítmény javításában.
Az autofágia az emberi sejtek dinamikus újra hasznosítási folyamata, amelynek során a citoplazmában feleslegessé vált, sérült vagy éppen káros komponensek a sejt „hulladékégetőibe” a lizoszómákba kerülnek, ahol specifikus enzimek lebontják, megsemmisítik őket, miközben energiát szolgáltatnak a sejt megújulásához, újra felépüléséhez. Az emberi test sejtjeinek száma 60 trillió (60 x 1018), amelyből 50 – 300 billió újul meg naponta! Csak ezen fejezet elolvasása közben csaknem 200 millió sejted pusztult el és éledt újjá.
Ha abból indulunk ki, hogy a szervezetünk fittségét életerejét, egészségét a sejtjeik állapota, egészsége határozza meg, akkor levonható az a következtetés, hogy a jól funkcionáló, káros, haszontalan komponensektől mentes sejtek garantálják az egészséget és a fittséget. Az autofágia azáltal, hogy eredményeképpen hatékonyan tisztul a sejtplazma, a sejt és az egész szervezet életképességét javítja. Az autofágia folyamatát hatékonyan lehet segíteni időszakos, vagy napon belüli böjttel, mert az éhezés fokozza a sejtek energiaéhségét, és ekkor az emberi sejt a feleslegessé vált, sérült, káros, az életműködést nem szolgáló sejtalkotók „elégetésével” szolgáltat energiát maga számára. Ha a nap során 12-16 órán át nem veszel magadhoz táplálékot, biztosan beindulnak az önemésztő folyamatok. Ha ez az időszakos böjt rendszeressé, akár mindennapos rutinná válik (heti 3-4 alkalom is eredményre vezethet), a szervezeteddel együttműködve igen sokat teszel az egészséged, a fiatalságod, a fittséged megőrzéséért.
Sokan, sokféle terméket, szolgáltatást, diétareceptet szeretnének „eladni” az autofágiára hivatkozással. Mi nem szeretnénk ezt tenni, mert egyszerűen méltatlan lenne ilyen módon felhasználni egy Nobel-díjas professzor és még sok más neves kutató évtizedeken át tartó munkásságának eredményeit, de ezek az eredmények tényleg harmonizálnak azokkal ez elvekkel, amelyeket mi is évek, sőt évtizedek óta hangoztatunk, és amelyeket legtalálóbban azzal a jelmondattal lehet leírni, hogy „A kevesebb szinte mindig több!”. Erre a jelmondatra épített frissítési stratégia pedig vitathatatlanul, tudományosan bizonyítottan hozzájárul sportteljesítmény növekedéséhez, és a valóban sportos testalkat kialakításához.
Mindezekről szeretnénk részletesebben beszélgetni veletek szombaton este 8 órakor FB-live előadásunk alkalmával. Ha tudsz, gyere és csatlakozz, hallgass és kérdezz!
Gábor