A 2021-ES LA VUELTA KÖZVETÍTÉS HIVATALOS TÁMOGATÓJA

Aminosav pótlás sportolás közben

Kérdés:A fehérjékről tudom, hogy aminosav (ezekből épül fel a fehérje, ugye) formájában (főleg bcaa),  az ultrafutók 3 óra feletti futásnál óránként használják, hogy a szervezet ne bontsa le az izmokat. Vajon szükséges az ilyen mértékű aminosav pótlás sportolás közben?

Válasz: Véleményünk és saját tapasztalataink szerint az emberi szervezet energiatermelő folyamatai – valamennyi élettani működéshez hasonlóan – rendkívül pragmatikusak és hatékonyak. Ez a hatékony és pragmatikus működés az, ami kétségessé teszi az „izomégetés”, vagy izomlebontás folyamatát, azaz egy rendkívül komplex (talán a legkomplexebb) fehérje, az izomfehérje fizikai terhelés közbeni aminosavakká bontását, dezaminálását, majd (piroszőlősavként, vagy acetil-koenzim-A-ként) bejutattatását a citrát körbe. Ez még így leírva is hosszú idő-, és energiaigényes folyamat.

Határozott véleményünk az, hogy az izomlebontás energia képzési célból egyszerűen nem működik. Sokkal egyszerűbb a szervezet számára a (szinte) végtelen mennyiségben rendelkezésre álló zsírokat elégetni a szénhidrátok tüzében. Ha pedig elfogynának a szénhidrátok, és leállna a zsírégetés, akkor pedig egyébként sincs tovább, mert az agyunk lekapcsol és elmegy aludni, mivel az agysejtek csak szénhidrátot tudnak üzemanyagként hasznosítani. Véleményünk és saját tapasztalataink szerint az izomlebontás mítosza egyszerűen nem igaz, ezért indokolatlannak tartjuk a terhelés közbeni aminosav bevitelt.

A fehérjék (aminosavak) táplálkozás élettani jelentőségével természetesen nagyon is tisztában vagyunk, ezzel nagyon sokszor foglalkoztunk (https://www.i-am.hu/574-2/), de fizikai terhelés közben indokolatlannak, sőt veszélyesnek tartjuk, ha azon kevés molekula közé, amelyet valóban be tudunk juttatni a szervezetbe, még aminosavakat is tuszkolunk. Nagyon szűk az két ajtó, amelyen át igazán fontos tápanyagokat és elektrolitokat kell a szervezetbe juttatni az energiatermelő rendszerek működésének, azaz a teljesítmény fenntartásának érdekében.

A kevesebb néha több. Tartja a mondás.

Bejegyzés megosztása:

Trendi bejegyzések

A legolvasottabbak

Hogyan mobilizáljuk zsírraktárainkat?

Az állóképességi sportolók szervezete elsősorban zsírból nyeri az energiát. Te is, én is meglehetősen kevés időt töltünk a pulzusértékek alapján anaerob zónának nevezett intenzitástartományban, amikor

Esettanulmány-Triatlon frissítés

„Balatonmanen specialt csináltam, 8:34es idővel. Aki nem emlékszik – veszettül meleg volt. Bringa alatt kb 10 liter folyadékot ittam, futáson már semmit. Nutrend féle anticramp

Esettanulmány Mátra túra 50km

Eset/Kérdés „Üdvözletem, szeretnék kérdezni mert nem igazán tudom hová tenni, ami történt, nyilván elrontottam a frissítést, csak nem tudom, hogy hol. Leírnám az egész sztorit.